Archiwum kategorii: M

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko (1888-1975)

Po ukończeniu szkoły miejskiej w Oszmianie wstąpił w 1910 roku do Seminarium Duchownego w Wilnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1914 roku. W latach 1914-1918 był wikariuszem w parafii Taboryszki. W 1918 roku wyjechał do Warszawy i podjął studia w zakresie teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył magisterium w 1923 roku, a w 1926 roku uzyskał tam tytuł doktora teologii. W latach 1922-1924 studiował także w Wyższym Instytucie Pedagogicznym. Od 1919 roku był jednocześnie kapelanem wojskowym. W 1924 roku powrócił do rodzimej diecezji, pozostając nadal w duszpasterstwie wojskowym, teraz już w Wilnie, aż do 1929 roku. W 1927 roku został mianowany ojcem duchownym w Seminarium Duchownym w Wilnie. W 1928 roku otrzymał stanowisko zastępcy profesora na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz wykładowcy w Seminarium Duchownym. W 1932 roku zwolniony z funkcji ojca duchownego, poświęcił się głównie pracy naukowej. W 1934 roku habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie teologii pastoralnej i uzyskał stopień docenta. Pozytywnie zaopiniowany do tytułu profesora, nie uzyskał jednakże nominacji, z powodu trudności finansowych istniejących na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego. Pracy dydaktyczno-naukowej oddawał się aż do zamknięcia Uniwersytetu i Seminarium w czasie II wojny światowej. Jego dorobek naukowy z tego okresu ujawnił się w licznych publikacjach z dziedziny teologii pastoralnej, homiletyki, katechetyki i pedagogiki. Pozostawił też liczne opracowania popularnonaukowe z zakresu problematyki religijno-społecznej.

W czasie okupacji niemieckiej udało mu się szczęśliwie uniknąć aresztowania i przez dwa i pół roku ukrywał się w okolicach Wilna. W 1944 roku po wznowieniu działalności Seminarium Duchownego w Wilnie wykładał w nim aż do jego zamknięcia w 1945 roku przez władze radzieckie i relegowania do Białegostoku. Jednocześnie udzielał się w duszpasterstwie przy kościele św. Jana, katechizował, zorganizował potajemnie kurs katechetyczny. Zagrożony aresztowaniem za tę działalność wyjechał w 1947 roku do Białegostoku. Tu objął wykłady w Seminarium ze swych specjalności: pedagogiki, katechetyki, homiletyki, teologii pastoralnej, teologii ascetycznej. Uczył też języka łacińskiego i rosyjskiego.

W latach powojennych prowadził intensywną akcję trzeźwościową w ramach Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego. Następnie w latach 1951-1958 zorganizował szereg miesięcznych i rocznych kursów katechetycznych dla zakonnic i osób świeckich, a w latach 50. i 60. organizował także wykłady otwarte o tematyce religijnej przy parafii farnej w Białymstoku. W 1962 roku przeszedł na emeryturę, ale poświęcił się pracy duszpasterskiej w kaplicy przy domu zakonnym Sióstr Misjonarek św. Rodziny przy ul. Poleskiej, którą już w 1957 r. rozbudował. W tym czasie czynił też starania zbudowania kościoła przy ul. Wiejskiej w Białymstoku. Niemalże do końca swych dni uczestniczył aktywnie w życiu diecezji, pracował naukowo, publikował. Zmarł w domu Sióstr Misjonarek przy ul. Poleskiej 15 lutego 1975r.

Ks. Michał Sopoćko całe swoje życie poświęcił Bogu i Kościołowi. Wyróżniał się nadzwyczajną gorliwością o chwałę Bożą, wyrażającą się w niezwykłej aktywności, osadzonej w głębokim życiu duchowym. Zadziwia różnorodność jego prac. Był duszpasterzem parafialnym, katechetą, organizatorem szkolnictwa, pedagogiem, wykładowcą na Uniwersytecie i w Seminarium, ojcem duchownym, spowiednikiem alumnów, księży i sióstr zakonnych, kapelanem wojskowym, działaczem trzeźwościowym, budowniczym kościołów.

W jego bogatym w wieloraką działalność życiu dominujący i najpiękniejszy rys pozostawiła służba idei Miłosierdzia Bożego. Jemu to bez wątpienia przysługuje obok św. Faustyny Kowalskiej zaszczytny tytuł Apostoła Miłosierdzia Bożego. Jako jej spowiednik i kierownik duchowy z czasów wileńskich, zainspirowany jej objawieniami, oddał się całkowicie szerzeniu prawdy i kultu Miłosierdzia Bożego. Opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta, przyczynił się do namalowania pierwszego obrazu Jezusa Najmiłosierniejszego Zbawiciela, współtworzył Zgromadzenie Zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Dostrzegając niezwykle gorliwą służbę Bogu i Kościołowi w kapłaństwie oraz świętość życia ks. Sopoćki wszczęto w 1987 roku jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym, który trwał do 1993 roku. W 2002 roku dokumentacja procesu wraz z obszerną biografią ks. Sopoćki, zestawiona w tzw. „Positio”, przekazana została do Kongregacji ds. Świętych w Rzymie. W roku 2004 komisja teologów powołana przez Kongregację pozytywnie oceniła opracowanie „Positio”, a następnie komisja kardynałów przyjęła i potwierdziła orzeczenie teologów. W następstwie tych prac Kongregacji w dniu 20 XII 2004 r. w Watykanie ogłoszony został uroczyście w obecności Ojca świętego dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego. W grudniu 2007 roku zatwierdzony został w Watykanie cud za przyczyną Sługi Bożego. Uroczysta beatyfikacja ks. Michała Sopoćki, odbyła się 28 września 2008 roku w Białymstoku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie też spoczywają doczesne szczątki Błogosławionego.

Kopia obrazu Matki Bożej z Częstochowy w Wilnie

9 sierpnia dotarła do Wilna, do Ostrej Bramy. Tu została uroczyście powitana przez wiernych w kościele pw. św. Teresy, gdzie się modlono w pielgrzymkowej intencji w języku polskim, litewskim i rosyjskim.
W następnym dniu akcja modlitewna miała swą kontynuację w cerkwiach wileńskich: w Soborze Przeczystej Bogurodzicy oraz Cerkwi Świętego Ducha, w której aktywny udział wzięło duchowieństwo i wierni prawosławni. I był to – w odczuciu wielu wyznawców obu Kościołów chrześcijańskich – pomost łączący katolików i prawosławnych, wspólnie wznoszących modły do Matki Bożej, by swym wstawiennictwem u Stwórcy w Niebie pomogła ratować życie na ziemi.

obraz.jpg (160 KB)

Zbigniew Maciejewski

Od 1990 roku zawodowo związany ze szkolnictwem polskim na Litwie. Obecnie pełni funkcję dyrektora Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu.

Poeta i pieśniarz, wykonujący utwory własne, jak też innych poetów, do których słów napisał muzykę – m. in. ks. Jana Twardowskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Włodzimierza Wysockiego, tragicznie zmarłych Sławomira Worotyńskiego, Edwarda Stachury.

Debiutował zbiorkiem poezji „Dokąd?…” (1990 r.), wydanym nakładem Kurii Metropolitalnej w Warszawie.

W oficynie Literatów i Dziennikarzy „Pod Wiatr” opublikował dwa zbiory wierszy: „Czołem, kameleoni” (1994) i „Lekcja religii” (2001).

Zbiór wierszy „Siewca” (2010) jest podsumowaniem poetyckiego dorobku autora.

Lekcja religii

Prosiłem,
milczałem,
– daj.

Gdy rzekłeś
– bierz,
pojąłem,

za co Cię,
Panie,
na krzyż.

18.01.1999

 

Gmina Mejszagoła (Maišiagalos seniūnija)

Już w XIV wieku było tu miasteczko, w 1387 roku zbudowano kościół. Za czasów panowania Zygmunta Starego Mejszagołą zarządzała królowa Bona. W XVII wieku miejscowe dobra należały do Sapiehów, potem do Tyzenhauzów, jeszcze później do Houwaltów. Pamiątka o ostatnich właścicielach – pałacyk klasycystyczny i park z początku XIX wieku.

Na dzień dzisiejszy gmina szczyci się jedną z najstarszych szkół w rejonie, liczącą około 232 lat.

Do 2011 roku w Mejszagole żył prałat Józef Obrembski. Władze rejonu nadały mu tytuł Honorowego Obywatela Rejonu Wileńskiego. Zmarł 7 czerwca 2011 roku w Mejszagole.

Baliński Michał (1794-1864)

Baliński Michał, ur. 14 VIII 1794 w Terespolu, zm. 3 I 1864 w Wilnie. Ukończywszy w 1815 r. Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Wileńskiego prowadził rozległe studia z dziedziny humanistyki (m.in. u J.Lelewela).

Redaktor „Tygodnika Wileńskiego” w latach 1816-1819. Popularyzował czytelnictwo, sekretarz Towarzystwa Typograficznego Wileńskiego, członek Towarzystwa Szubrawców.

Od 1847 r. osiadł w Jaszunach k\Wilna, gdzie zgromadził pokaźne zbiory książek z zakresu historii i prawa.

 

 

 

Transport miejski w Wilnie (1936 r.)

Linie autobusowe

Nr. 1 – Dworzec – Kolejowa – Ostrobramska – Bazyljańska – Końska – Hetmańska – Wielka – Zamkowa – Marji Magdaleny – plac Katedralny – Mickiewicza – Tomasza Zana – Witoldowa – Sołtaniska do Niedźwiedziej.

Nr. 2 – Dworzec – Gościnna – Sadowa – Zawalna – Jagiellońska – Wileńska – Kalwaryjska – Koszary.

Nr. 3 – Cerkiew – Wielka Pohulanka – Trocka – Niemiecka – Imbary – Wielka – Zamkowa – Marji Magdaleny – plac Katedralny – Arsenalska – Tadeusza Kościuszki – Antokolska do Tramwajowej w sezonie zimowym, do Pośpieszki – w sezonie letnim.

Nr. 4 – Plac Orzeszkowej – Kalwaryjska – Jerozolimka. Numer 4 ulegnie skasowaniu, do Jerozolimki zaś dochodzić będą dwa wozy Nr. 2.

Nr. 7 – Plac Ratuszowy – Wielka – Hetmańska – Bosaczkowa – Wszystkich Świętych – Sadowa – Szopena – Kijowska – Ponarska – Wilcza Łapa (Szpital Kolejowy).

Ceny przejazdu zależnie od długości strefy od 15 gr. do 50 gr.

Autobusy zamiejskie odchodzą z placu Orzeszkowej, gdzie rozkład ich podany na tablicach w miejscu postoju. Szczegóły co do rozkładu jazdy i cen przejazdu podane w książeczce pt. „Ilustrowany rozkład jazdy autobusów zamiejskich z dodatkiem letniego rozkładu jazdy pociągów” – Wilno 1936 (do nabycia w Związku Propagandy Turystycznej Wilno – Mickiewicza 32  i we wszystkich księgarniach w cenie 35 gr.).

Taksówki

Cena za pierwszy kilometr 80 gr., za dalsze 60 gr.

Dorożki konne

Kategoria I

Kurs z dworca do miasta lub na dworzec – 1 zł. 20 gr.

Kurs w mieście – 70 gr.

Kategoria II

Kurs z dworca do miasta lub na dworzec – 1 zł.

Kurs w mieście – 50 gr.

Kurs zamiejski – według umowy. Zaleca się skierowywanie wycieczek i turystów do Związku Propagandy Turystycznej Ziemi Wileńskiej – Wilno, Mickiewicza 32 – telefon 21-20.

Zakres działania i kompetencje Związku:

Bezpłatne informacje, fachowi przewodnicy, wycieczki zamiejskie, wydawnictwa turystyczno-krajowe, ulgi turystyczne. Adresy władz i urzędów, zakładów naukowych, towarzystw kulturalnych, hoteli i restauracyj, cukierni i kawiarń oraz wszelkich źródeł zakupu znaleźć można w wychodzącym corocznie „Kalendarzu Wileńskim Informacyjnym”.

Gmina Mickuny (Mickūnų seniūnija)

W Mickunach przed wojną miał swój majątek premier Aleksander Prystor, a jego żona założyła szkołę. Na początku XIX wieku osiedle Mickuny należało do profesora Uniwersytetu Stefana Batorego Augusta Becu, ojczyma Juliusza Słowackiego. On często spędzał tu wakacje i nawet uczestniczył w konsekracji kościoła w 1826 roku. Mickuny zostały opisane w powieści „Znachor”. Kościół mickuński ostatnio został rozbudowany, otrzymał nową dzwonnicę i figurę Matki Boskiej.

Gmina Mariampol (Marijampolio seniūnija)

Gmina o tej samej nazwie nie jest duża, liczy około 39 wsi, ma dobre połączenie z Wilnem. Szosa w kierunku Solecznik (Šalčininkai) była niegdyś szlakiem handlowym Wielkiego Księstwa Litewskiego (jednym z najstarszych). Największą wsią jest Porudomino, gdzie mieści się szkoła polsko-rosyjska i zabytkowy kościół Przemienienia Pańskiego.

W lipcu 2004 roku w Boguszach (Bagušiai) został odsłoniony pomnik upamiętniający miejsce rozbrojenia oficerów i żołnierzy Armii Krajowej przez oddziały NKWD w 1944 roku.

Gmina Miedniki (Medininkų seniūnija)

Gmina Miedniki mieści się przy granicy Litwa-Białoruś. Jest jedną z gmin zabytkowych. Przed wiekami stał tu zamek warowny. Mieszkały i gościły tu osoby koronowane. Mieszkał tu między innymi św. Kazimierz, patron Polski i Litwy wraz z Janem Długoszem. W 1402 roku zamek został spalony. Na dzień dzisiejszy są tam tylko ruiny zamku. W 1944 roku NKWD wzięło tu do niewoli około 6 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób Nieznanego Żołnierza Polskiego, a w 2001 roku ustawiono tu Krzyż Katyński.

Na zachodzie od niegdyś królewskiej wsi Miedniki znajduje się góra Józefowa – największe wzniesienie nad poziomem morza na Litwie (292 m).

Patronem miejscowego kościoła jest św. Kazimierz (kościół pw. Trójcy Świętej i św. Kazimierza).

Gmina liczy 39 wsi, w których mieszka ponad 1500 osób, w 85 procentach Polaków. Prawie połowa wszystkich mieszkańców to emeryci. W Miednikach jest szkoła średnia, która jest jedną z najtarszych na Wileńszczyźnie. W szkole znajduje się muzeum Józefa Łukaszewicza – rewolucjonisty i uczonego pochodzącego z tej gminy.

W osiedlu działa zespół „Przepióreczka”.